KANCELÁŘ

Email:kancelar@siliconhill.cz
Telefon:+420 724 782 500

Koleje Strahov, blok 1,
1. patro, kancelář SU,
č. dveří 40 (na konci chodby vpravo) Google-map

Články

Rozhovor s Jaroslavem Hakenem, jedním z nejdéle sloužících členu představenstva

Pavla Slezáková | 25. Září 2010 | Rozhovory - Buď první, kdo vloží komentář

1. Pamatuješ si první dojem ze strahovského pokoje, kdy si popvé odemkl dveře?

admins komando bloku 9

admins komando bloku 9

Když jsem nastoupil na ČVUT, nedostal jsem kolej hned, takže dřív než vlastní jsem viděl pokoje jiných. A je pravda, že na ten první rozhodně nezapomenu: Když skončila Víkendovka pro prváky na FJFI, vydalo se nás několik s organizátory na Strahov. Pološerá chodba bloku 11 na mě působila spíš jako vězení než kolej, ale pokoj který tehdy obýval Bodlin s Tuleněm působil přesně naopak: kompletně vybavená domácnost s koberci a sraženými postelemi na 12 čtverečních metrech pokoje mě ohromila. Pár minut nato jsem se dozvěděl o tom, že tu existuje SU FJFI, klub Silicon Hill a SSS (Studentská Samospráva Strahova), což mi mělo na pár dalších let zamíchat se životem, ale o tom tehdy neměl nikdo ani tušení.

Vlastní SH pokoj jsem dostal o půl roku později – už tehdy to byla devítka :) nejprve suterén (asi týden na třílůžáku pod vrátnicí), načež mě přestěhovali na pokoj 335, který jsem opustil až před pár dny po dlouhých 9,5 letech.

2. Čím si vyplňuješ volný čas, jaké máš koníčky?

na jachtěUž od základky se hodně věnuju jachtingu – doma v Solenicích máme hned za vsí jedno z největších umělých jezer v Čechách a do místního oddílu chodily téměř všechny děti a tak mi tahle vášeň zůstala. Oddíl měl tehdy asi 15 malých závodních plachetnic, které si členové celý rok vlastnoručně udržovali. Dneska vyrážím s Fireballem na Orlík i s kajutovou plachetnicí na moře.

Kromě lodí mě od malička fascinuje technika, takže když mi v páté třídě poprvé přišel do cesty počítač, bylo mi jasné, že teď mám koníčka i budoucí povolání zároveň. První vlastní „stroj“ mi přinesl ježíšek až těsně před maturitou – to už jsem měl za sebou pár let z dnešního pohledu srandaprogramování. Příchod na Strahov krátce nato znamenal pád do centra dění, co se v naší zemi počítačů týče – znalosti a zkušenosti (i z jiných oblastí) tady získané by mi žádná škola dát nedovedla. A jelikož si rád hraju, počítače z toho nevynechávám: kromě obvyklých počítačových her (hlavně strategií) i rád tancuju na DDRkách.

Jinak rád čtu, zajímám se o historii 20.století a líbí se mi sci-fi jako třeba StarTrek nebo BattleStar Galactica. Jezdím na různá setkání, jako je třeba Festival Fantazie, kde fanoušci zmíněných věcí tráví spoustu (nejen) debatami, nad kterými zůstává nezasvěceným rozum stát – asi jako když se dva čvuťáci baví v tramvaji o diferenciálních rovnicích :)

3. Za svého působení v představenstvu pamatuješ čtyři předsedy, troufneš si je zhodnotit, srovnat?

Každý předseda byl odrazem Strahova, kterému předsedal – nejdřív to byli síťaři, pak jak se klub měnil, měnily se i osobnosti lidí, kteří předsednickou funkci vykonávali. Přiznejme si, že být předsedou SH je často nevděčná funkce: spousta práce, která není vidět a málokdo ji ocení. Všichni předsedové, které jsem jako člen představenstva zažil, začali podle hesla „nové koště dobře mete“, během roku jejich nadšení opadlo, přišli na to, že ne všechny ve vedení potřebují k naplnení svých záměrů a objevily se první trhliny. Když se jejich volební období chýlilo ke konci, neshod přibývalo. Atmosféra ve vedení se vyčistilia až po volbě nového předsedy a kruh se uzavřel. Moc bych si přál, aby se jej konečně povedlo rozetnout.

Srovnávání je ošidné – každý předseda udělal horu práce a spoustu přehmatů, větších i menších. Hrany přehmatů se časem otupí a zůstane převážně to pozitivní. Neštěstím je, že jsme některé staré problémy nedotáhli až do konce, takže se stále najdou lidé, kteří je tahají ven a snaží se nově příchozí přesvědčit o své jediné pravdě. Problém tak dědí ti, kteří už nemají možnost jej vyřešit. Nejvyšší čas uvědomit si, proč se to stalo, udělat tlustou čáru a začít načisto znovu. Další generace pak může pokračovat bez břemene minulosti.

4. Téměř deset let na kolejích, to znamená spousta zážitků, který se Ti z nich nejvíce vryl do paměti?

Zážitků bylo nepočítaně – veselých i smutných. Ten který na mě zapůsobil nejvíc přesně popisují slova z písně Jarka Novavicy – Přítel: „Jestlipak vzpomínáš si ještě na tu noc, jich bylo pět a tys’ mi přišel na pomoc…“. Stalo se kdysi přímo na devítce, kdy mě okolnosti postavily do situace „jdi na pomoc nebo uteč“ a já si vybral ve vteřině tu první variantu, byť následně mnoho nechybělo a dneska mě blok 9 znal jinak než zástupce bloku.

Z těch lepších zážitků mi utkvělo v hlavě především první výjezdko SH v Křelově u Olomouce. Tehdy jsem se definitivně utvrdil v tom, že  vedení SH je právě ta skupina lidí, do které chci patřit. Zážitek nezkazilo ani vydatné chrápání spolubydly bejzze, kterého jsem potkal poprvé až tam ve dveřích a který tehdy právě začínal s vedením desítky :)

5. Pojďmě na bilance… co Ti Strahov, potažmo klub Silicon Hill, dal a vzal?

Strahov mi především dal neuvěřitelnou spoustu zkušeností a zážitků, které mě posunuly neuvěřitelně vysoko – ať už v IT znalostech, nebo umění jednat s lidmi. Je to něco, co se ve škole neučí a na co člověk musí přijít sám. Ovšem, něco za něco. V mém případě si klub vzal v podstatě deset let mého života a výrazně snižil moje šance na úspěšné ukončení studia. Věnoval jsem se mu víc než škole, což se nakonec projevilo tak, že jsem 10ti letech odešel z FJFI bez titulu. Taky jsem přišel o jistou „nevinnost“ – odpovědnost za půšvihy, které se prostě staly za mé přítomnosti ve vedení ze sebe nijak sejmout nemůžu.

Jako největší přínos beru přátele, kamarády a vůbec všechny, se kterými jsem se díky Silicon Hillu seznámil. Se spoustou z nich jsem v kontaktu, i když už dávno na Strahově nebydlí. Společné zážitky a roky prožité na společné koleji vytvořily v mnoha případech vztahy, které přetrvaly dlouhá léta a budou trvat dál. Ostatně… svoji drahou polovičku jsem poprvé blíže poznal, když jsem ji jako čerstvě nastoupovší správce patra připojoval k síti :)

6. Co bys vzkázal všem aktivním členům klubu SH?

Bylo mi ctí být součástí takové komunity jako je Silicon Hill. Když vezmete věci za správný konec, jedno zda delší či kratší, věřím, že budete odcházet se stejným pocitem. Snažte se více používat zdravý rozum, který žádná pravidla nemohou zcela nahradit.

Každý aktivní člen je jedním dílkem skládačky nazvané Silicon Hill. Bez těch desítek lidí, kteří klubu věnují spoustu času – tedy vás všech – by klub nebyl ničím. Ať už je to předseda, nebo ten, který se na bloku stará o vysavač. Oba jsou důležití. A když přijde na věc, můžete se z funkce správce vysavače dostat během pár dní třeba na pozici místopředsedy ;)

7. Odstěhoval ses už i ze Strahova, přijdeš se sem někdy podívat?

Určitě. Chtěl jsem sice na nějaký čas zmizet a nějak se s tím odchodem srovnat, ale jelikož už den poté jsem měl telefonát na téma „rád bych, abys přišel na dnešní schůzi“, byl z toho další večer na SH. Zastávám sice názor, že díky věkovému rozdílu už přemýšlím jinak než většina aktuálních kolejáků, pořád je spousta strahováků, které moc rád uvidím. Od půlky října bych se chtěl občas zastavit na SH kvůli DDRku, které doma provozovat nemůžu. A určitě si nenechám ujít infoschůzku, abych se přesvědčil, že jsem devítku, potažmo celý Silicon Hill nechal v dobrých rukou.admini_final_text


Včely na Strahově…?

Pavla Slezáková | 22. Září 2010 | Projekty - Buď první, kdo vloží komentář

Dámy a pánové, kdo z vás to má?
Kdo jiný než klub Silicon Hill. Nápad vznikl téměř před rokem a hned jsme se dali do práce. Umístění včel na pozemcích SÚZu bylo schváleno, projekt získal podporu Fondu studentských projektů (Dříve SGS) a přes nepříznivé jaro se nám v červnu podařilo získat 6 včelstev. Nemusíte se bát, včely jsou velmi mírné a pro jistotu umístěny v nepřístupném rohu kolejí za blokem 11, kde si s lidmi nepřekáží. Nyní mají dost zásob a jsou připravené na zimování. Ale ještě předtím dostanete možnost jít se na ně podívat. Informace o exkurzi (exkurzích – to záleží na zájmu a na počasí) budou určitě na newsech, ve skupině info.projekty.

Včely na Strahově, foto: Tomáš Šnírer

Včely na Strahově, foto: Tomáš Šnírer

A co dělá včela v zimě? Rozhodně není podobná medvědovi a v zimě nespí – všichni jedinci v úlu se semknou do „chomáče“ a společně udržují teplotu, při které chrání královnu a sebe před prokřehnutím. Na to potřebují udržet teplotu alespoň 10°C pro každou včelu. V lednu začíná královna klást první vajíčka a aby tato přežila, teplota musí vzrůst na stálých 35°C, v tuto dobu roste spotřeba zimních zásob použitých jako „topení“. Množství nakladených vajíček s blížícím se jarem roste a včelstvo sílí aby mohlo sbírat pyl a nektar hned od prvních rozkvetlých květů…
..a pokud tě zajímá co se děje dál, můžeš navštívit přednášky, které chystáme na zimní semestr. Dozvíš se jak se mění život včel v
průbehu roku, s jakými nemocemi dnes včely zápasí, nebo co všechno lidé při včelaření vymysleli, aby mohli jednoduše získávat sladkou a
zdravou dobrotu, jakou je med. A možná zjistíš, že včelaření je koníček a relax právě pro tebe.

napsal: Martin Kolacia


Silicon Hill party na Hvězdě – pozvánka

Pavla Slezáková | 21. Září 2010 | Akce - Buď první, kdo vloží komentář

silicon-hill-2A je to tady! Členové klubu Silicon Hill (a nejen ti )mají poprvé možnost zahájit akademický rok v proslulém klubu Hvězda.

Zábavný večer se koná ve středu 13. října 2010 od 20,30h !!!
Na co se můžeš těšit? Skvělý DJ, spousta lidí, úžasný moderátor Zdeněk Horák (Czenda), mezi bloky písniček netradiční soutěže,  spousta balónků a to vše v barvách klubu Silicon Hill!

Nezapomeňte ctít klubové barvy (černá, bílá červená) a zkuste sladit své oblečení! Prvních padesát příchozích dostane za dodržení této barevné trojkombinace u vchodu malou odměnu!

Běžné vstupné činí 50Kč, ovšem členové klubu zaplatí u vchodu jen 20 Kč! (nutné znát své UID a mít s sebou jakýkoli průkaz s fotografií)

Hned zezačátku  je připraveno taneční vystoupení, to aby příchozí byli naladěni do těch správných tanečních rytmů!

Večer bude protkán originálními zábavnými soutěžemi, které budou spojené s tématikou strahovských kolejí.

plakát k akci, Petra Kučerová


Jsem snad k***a rosnička?!

Pavla Slezáková | 20. Září 2010 | Projekty - 3 komentáře

No nejsi! Ale náš klub Silicon Hill jednu takovou „rosničku“ má…

Teploměr jako takový existoval na Strahově již několik let, ale přes veškerou snahu řešitelů projektu nebylo možné zajistit přesné měření. Postupně rostly i požadavky uživatelů, což dalo vzniknout myšlence zřízení strahovské meteostanice.
Začátkem roku 2010 si sekce admins již dala do rozpočtu požadavek na zakoupení potřebného vybavení. Při samotné realizaci bylo ve hře několik variant, ale zvítězilo řešení firmy Davis , ke kterému existuje propracovaný open source nástroj pro správu a zpracovaní výstupu meteorologického pozorování .

instalace kabelů

Obvyklé optimální umístění meteostanice je ve strahovských podmínkách nepoužitelné, proto byl zvolen prostor na střeše bloku 4. V tomto bloku je umístěn serverhousing, takže konzole příjímající data z meteostanice může v této místnosti monitorovat vlhkost a teplotu, které poslouží ke sledování environmentálních podmínek v této místnosti.

Byla tedy objednána dvoumetrová konzole a když řešitelé dostali povolení od SÚZ ke vstupu na střechu, mohlo se začít realizací průrazů a následným zajištěním komunikace pomocí UTP kabelu z třetího patra. Propojení metoeostanice se serverhousingem by bylo možné i bezdrátově, ovšem ne na Strahově, kde by mohla být komunikace rušena.
Speciální železná konstrukce zajišťující stabilitu je zatížena betonovými dlaždicemi ve dvou vrstvách.

Meteostanice na střeše bloku 4

Ve finále chybělo ještě doladění softwarového řešení projektu včetně nastavení generovaných výstupních webových stránek.
Záznamy z měření jsou nepřetržitě ukládány od spuštění provozu meteostanice na server weather.siliconhill.cz, kde jsou zobrazovány. Webové stránky ukazují vše, co meteostanice umí, tedy teplotu, vlhkost, rychlost a směr větru, srážkový úhrn, tlak a další odvozené hodnoty.

„Do budoucna bychom rádi rozšířili pozorování o možnosti sledování slunečního a UV záření, srážkových úhrnů v zimních období pomocí vyhřívání člunkového srážkoměru, webové kamery a relevantnějšího vyhodnocování teploty pomocí aktivního denního aspiračního radiačního štítu“, uvedl Lukáš Kužel, správce meteostanice.
Právě jemu se podařilo navázat spolupráci s organizacemi, ktere zastřešují provoz meteorologických pozorování, takže strahovská meteostanice poskytuje data třeba pro CWOP, wunderground.com, awekas.at, weatherforyou.com, hamweather.com, anythingweather.com, pwsweather.com a wedaal.de, meteo.amut.net, pocasi-volary.cz a amaterskameteorologie.cz.
Poslední, co pokulhává je řešení webových stránek – jsou funkční, ale jistě by si zasloužily vylepšení a zpřehlednění. „Pokud má někdo zájem pomoci nám s redesignem stránek či s implementací různých vychytávek, ať se nám ozve. Celý systém jede na Debianu a o práci s daty se stará open source aplikace wview. Toto prostředí nám dává neomezené možnosti k hraní „, řekl Radim Roška.

Kdo má tedy zájem podílet se jakkoli na tomto jedinečném projektu, ať kontaktuje řešitele projektu na weather@sh.cvut.cz , nebude litovat!


Strahov Open Air 2010 – pozvánka

Pavla Slezáková | 20. Září 2010 | Akce - 4 komentáře

Tradičním zahájením nového akademického roku studentů ČVUT je festival Strahov Open Air, který se koná přímo v areálu kolejí Strahov.
Konání letošního, již třináctého, ročníku připadá na středu 6. 10. 2010. Centrála SU pozvala kapely Kara Ben MC – studentská kapela známá již z jarní hudební akce SHOW, Southpaw, FAst Food Orchestra, Eddie Stoilow, Vagyny dy Praga a Vypsaná fiXa.
K hudební produkci si můžeš s kamarády dát jedno točené přímo mezi bloky a bude připraven i doplňkový program!
Neváhej tedy přijít a užít si hudebně jedno krásné podzimní odpoledne! Bližší informace budou již brzy na webových stránkách festivalu.


AKCE PRVÁK 2010 – pozvánka

Pavla Slezáková | 18. Září 2010 | Akce - 9 komentářů

Stalo se již tradicí, že klub Silicon Hill ve spolupráci se SÚZ pořádá „AKCI PRVÁK“ ve strahovské menze.

Letos se bude konat ve středu 29. září 2010 v 18h v budově strahovské menzy.

Cílem akce je informovat o možnostech kolejného života nově přistěhované studenty a prváky na Strahově. Akci bude moderovat Martin Bruchanov, který díky rokům stráveným na Strahově bude moci prokládat informace vlastními zkušenostmi (ano, opravdu mezi nás přijde autor slavných stránek pojednávajícíh o životě na kolejích!). V prvních pár minutách bude nastíněna struktora ČVUT a SU, dále možnosti kolejí Strahov. Pak bude mít svůj prostor především klub Silicon Hill, jeho jednotlivé sekce a projekty. Příchozí se tedy dozvědí, jakým kouzlem jsou připojeni k internetu i že je možné navštěvovat akademie, výtvarku, hudebny či fitko a jiné pestré možnosti aktivního využití času.

Během akce budou moderátorem kladeny posluchačům kontrolní otázky a nejrychlejší odpovědi budou odměněny! Samozřejmostí bude prostor na zodpovězení veškerých dotazů z publika. Proto neváhejte a přijďte se dozvědět něco nového!

Po skončení informační části bude pro zájemce připravena zajímavá exkurze do centrální serverovny a zájmových místností klubu.


Informační schůzka

Pavla Slezáková | 15. Září 2010 | Akce - Buď první, kdo vloží komentář

Vedení klubu Silicon Hill si dovoluje pozvat členy na informační schůzku, která se bude konat ve středu 22. 9. 2010 od 20h v klubovně na bloku 7. (Pokud nebudou stačit kapacity místnosti, je zde možnost přesunu účastníků do přednáškového sálu školicího centra)

Klub Silicon Hill prochází v současné době zvláštním režimem, který může vyvolávat spoustu otázek. Cílem schůzky je podat zájemcům informace o tom, v jakém stavu se klub nachází i na čem pracovali aktivní členové během letních prádznin.
Slovo dostane tzv. krizový management tedy Jan Recina a Jan Fleišmann, pár slov si připraví také předseda klubu Radim Roška i někteří členové pozastaveného představenstva a centrály klubu Silicon Hill.
Bude nastíněn předpokládaný rozvoj a fungování klubu během zimního semestru 2010/2011.
V neposlední řadě bude poskytnut členům prostor pro dotazy týkající se klubu SH na všechny přítomné.
Chcete-li se dozvědět něco nového, pak neváhejte přijít, vedení klubu je připraveno vyslechnout Vaše připomínky a zodpovědět všechny dotazy.


PARTNEŘI