KANCELÁŘ

Email:kancelar@siliconhill.cz
Telefon:+420 724 782 500

Koleje Strahov, blok 1,
1. patro, kancelář SU,
č. dveří 40 (na konci chodby vpravo) Google-map

Články

Překladatelský maraton na Strahově

Marie Böhmová | 25. Březen 2018 | Proběhlo u nás - 1 komentář

V sobotu 17. 3. proběhl na Strahově překladatelský maraton Khanovy školy, s jehož organizací pomáhal náš klub. Cílem, jak název napovídá, byl překlad videí, která byla vytvořena pro Khan Academy. Tato otitulkovaná videa se potom vystaví na stránkách Khanovy školy, kde jsou zdarma přístupná a lidé si je mohou pouštět bez jakýchkoliv omezení. Podobné akce pořádá Khanova škola několikrát do roka, většinou však v zázemí některé z fakult veřejných vysokých škol.


Sobotní sněhová nadílka organizátory lehce vyděsila. Báli se, že si nahlášení překladatelé cestu na Strahov rozmyslí, případně budou raději venku stavět iglú. Jejich obavy se však ukázaly jako liché, neboť do Školicího centra Silicon Hill dorazilo hned ráno 35 účastníků.

Účastníci byli rozděleni na dvě skupiny, První překládala na svých počítačích. Druhá byla v učebně Autodesku a pracovala na klubových strojích.

Po poledni byla připravená krátká pauza na oběd. Ten byl zařízen ve strahovské menze. Po něm se účastníci stihli ještě vyfotit, ale pak již pospíchali překládat další videa. Během odpoledne pak proběhly dva workshopy, na kterých se zájemci mohli dozvědět více o tom, jak tvořit vlastní výuková videa.

Akce končila po 17. hodině, což zapříčinilo zamračené tváře některých překladatelů. Chtěli pracovat dál. I tak se však stihlo přeložit na 330 minut videí, nejvíce z matematiky, informatiky a chemie.

Děkujeme nejen Khanově škole za to, že za námi na kopec zavítala. Dále poděkování patří i Michalům Kotherovi a Klukovi, dvěma našim aktivním členům, kteří pomohli akci uskutečnit a pracovali na její organizaci od časných ranních hodin.

Doufáme, že se překladatelský maraton líbil i jeho návštěvníkům a věříme, že se někdy na Strahově setkáme znovu.


1. Prague Ryuu Iisou Riichi Tournament

Adam Hořčica | 30. Září 2014 | Proběhlo u nás - Buď první, kdo vloží komentář

Dne 28. - 29. 6. uspořádala Česká Asociace Mahjongu svůj první mezinárodní turnaj v Riichi Mahjongu v Praze. Česká Asociace Mahjongu (ČAMj) vznikla v roce 2013 a v témže roce se rovněž připojila k Evropské asociaci jako její osmnáctý člen. Jejím členem je i Martin Diviš, v současné době držitel titulu mistra Evropy.

Prvního Prague Ryuu Iisou Riichi Tournament se zúčastnilo 28 hráčů z 9 zemí (Rakousko, Německo, Polsko, Francie, Slovensko, Rusko, Ukrajina, USA a Česká republika). Hráči tvořili pestrou škálu nejen z hlediska profesního (politik, chemik, student, vědec, překladatel, geodet atd…), ale i věkového. Nejmladšímu účastníku bylo něco málo přes 20 a nejstaršímu hodně přes 50 let. Turnaj trval dva dny a soutěžilo se v osmi hanchanech.

Samotný turnaj se konal ve školicím středisku Silicon Hill, studentského klubu ČVUT. Ten poskytl nejenom prostory k hraní, ale i zázemí, včetně klubovny pro odpočinek hráčů mezi jednotlivými koly turnaje. Obzvláště velký úspěch slavil stolní fotbálek, kde se formovaly národní týmy lačnící po úspěchu svojí země. V něm excelovali zvláště Slováci.

A Slováci opanovali i stupně vítězů v Pražském Riichi Mahjong turnaji. Na prvním místě se umístil Juraj Jerguš, kterému do 300 tisíc bodů chybělo pouhých 100. Druhé místo obsadil Martin Kruse z Německa a na třetím místě byl opět Slovák Tomáš Široň. Ceny pro vítěze se skládaly z ručně malované keramiky se symbolem mahjongových větrů.

Kromě prvních třech míst byly udíleny i speciální ceny. Pro nejlépe umístěného Čecha Martin Bednář, který skončil na patnáctém místě, to byla lahvička domácí slivovice. Dále zde byly ceny pro tři hráče s nejlepším a dva s nejhorším skóre během jednoho hanchanu za celý turnaj – malované jídelní hůlky. Zajímavostí bylo, že absolutně nejvyšší i nejnižší skóre dostala jedna a ta samá osoba – Anna Zubenko z Ukrajiny. A samozřejmě byla udílena i cena útěchy. Hráč na posledním místě, Vojtěch Trmal, dostal volnou vstupenku na druhý pražský turnaj, aby si mohl napravit svoji reputaci. Za povšimnutí stojí, že právě on zastává funkci prezidenta ČAMj. Na regulérnost a fair play turnaje dohlížel hlavní rozhodčí Krzystof Sasinowski z Polska.

Česká republika i pražská lokalita Strahovských studentských kolejí ČVUT zanechaly v účastnících silné dojmy, obzvláště ubytování a stravování. Na rozdíl od ubytování, které bylo pro většinu návrat do studentských let, si na cenu a kvalitu jídla a piva nestěžovat nikdo. I to přispělo k úžasné atmosféře, která se prolínala celým turnajem.

Na závěr bychom chtěli ještě jednou poděkovat klubu Silicon Hill, který nám poskytl prostory k hraní, klubu deskových her Paluba, která nám zapůjčila hrací stoly, a Alexandru Doppelhoferovi, který přivezl dostatečný počet sad Mahjongu, aby se mohl turnaj uskutečnit.

Za organizační tým
Ratka Pernicova


PARTNEŘI