1. Prague Ryuu Iisou Riichi Tournament - Silicon Hill

Dne 28. - 29. 6. uspořádala Česká Asociace Mahjongu svůj první mezinárodní turnaj v Riichi Mahjongu v Praze. Česká Asociace Mahjongu (ČAMj) vznikla v roce 2013 a v témže roce se rovněž připojila k Evropské asociaci jako její osmnáctý člen. Jejím členem je i Martin Diviš, v současné době držitel titulu mistra Evropy.

Prvního Prague Ryuu Iisou Riichi Tournament se zúčastnilo 28 hráčů z 9 zemí (Rakousko, Německo, Polsko, Francie, Slovensko, Rusko, Ukrajina, USA a Česká republika). Hráči tvořili pestrou škálu nejen z hlediska profesního (politik, chemik, student, vědec, překladatel, geodet atd…), ale i věkového. Nejmladšímu účastníku bylo něco málo přes 20 a nejstaršímu hodně přes 50 let. Turnaj trval dva dny a soutěžilo se v osmi hanchanech.

Samotný turnaj se konal ve školicím středisku Silicon Hill, studentského klubu ČVUT. Ten poskytl nejenom prostory k hraní, ale i zázemí, včetně klubovny pro odpočinek hráčů mezi jednotlivými koly turnaje. Obzvláště velký úspěch slavil stolní fotbálek, kde se formovaly národní týmy lačnící po úspěchu svojí země. V něm excelovali zvláště Slováci.

A Slováci opanovali i stupně vítězů v Pražském Riichi Mahjong turnaji. Na prvním místě se umístil Juraj Jerguš, kterému do 300 tisíc bodů chybělo pouhých 100. Druhé místo obsadil Martin Kruse z Německa a na třetím místě byl opět Slovák Tomáš Široň. Ceny pro vítěze se skládaly z ručně malované keramiky se symbolem mahjongových větrů.

Kromě prvních třech míst byly udíleny i speciální ceny. Pro nejlépe umístěného Čecha Martin Bednář, který skončil na patnáctém místě, to byla lahvička domácí slivovice. Dále zde byly ceny pro tři hráče s nejlepším a dva s nejhorším skóre během jednoho hanchanu za celý turnaj – malované jídelní hůlky. Zajímavostí bylo, že absolutně nejvyšší i nejnižší skóre dostala jedna a ta samá osoba – Anna Zubenko z Ukrajiny. A samozřejmě byla udílena i cena útěchy. Hráč na posledním místě, Vojtěch Trmal, dostal volnou vstupenku na druhý pražský turnaj, aby si mohl napravit svoji reputaci. Za povšimnutí stojí, že právě on zastává funkci prezidenta ČAMj. Na regulérnost a fair play turnaje dohlížel hlavní rozhodčí Krzystof Sasinowski z Polska.

Česká republika i pražská lokalita Strahovských studentských kolejí ČVUT zanechaly v účastnících silné dojmy, obzvláště ubytování a stravování. Na rozdíl od ubytování, které bylo pro většinu návrat do studentských let, si na cenu a kvalitu jídla a piva nestěžovat nikdo. I to přispělo k úžasné atmosféře, která se prolínala celým turnajem.

Na závěr bychom chtěli ještě jednou poděkovat klubu Silicon Hill, který nám poskytl prostory k hraní, klubu deskových her Paluba, která nám zapůjčila hrací stoly, a Alexandru Doppelhoferovi, který přivezl dostatečný počet sad Mahjongu, aby se mohl turnaj uskutečnit.

Za organizační tým
Ratka Pernicova


Adam Hořčica | 30. Září 2014 | Proběhlo u nás

Komentáře k článku

K tomuto článku nebyl vložen žádný komentář, buď první!

Přidat komentářCaptcha_image  

Copyright © 1996-2024 Silicon Hill. Všechna práva vyhrazena.